Wydarzenia

SEMINARIUM „NOWE NARZĘDZIA OCHRONY I KSZTAŁTOWANIA KRAJOBRAZU: SZANSE NAPRAWY POLSKIEJ PRZESTRZENI” 20.01.2016 r.

Uprzejmie informujemy, że przedłużamy termin zgłoszeń i płatności do 18 stycznia 2016r.

Obowiązująca zaledwie od trzech miesięcy tzw. ustawa krajobrazowa (Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu), daje nam do dyspozycji nowe narzędzia: naprawy, kształtowania, ochrony… Jest zbyt wcześnie, by ocenić skuteczność nowych regulacji, jest to jednak z pewnością dobry moment na to, by przyjrzeć się wprowadzonym narzędziom oraz zastanowić nad kierunkiem, w jakim powinna pójść praktyka ich stosowania. Ich charakterystyka oraz próba odpowiedzi na pytanie, jak w pełni wykorzystać potencjał wprowadzonych regulacji, w tym w oparciu o analizę dobrych praktyk, zostanie przedstawiona
w pierwszej części spotkania.

Prezentując różne spojrzenia i perspektywy zwrócimy szczególną uwagę na zagadnienia kształtowania przestrzeni publicznych, tak, by – przy całościowym, kompleksowym ujęciu – podkreślały i wzmacniały tożsamość przestrzenną miast. Przybliżymy także specyfikę „trzeciego wymiaru krajobrazu”, w tym miejsca i roli tego zagadnienia w tzw. ustawie krajobrazowej. Oddamy głos przedstawicielom branży reklamowej, aby zapoznać się z dobrymi praktykami oraz możliwymi scenariuszami rozwoju, u podstaw których stoi m.in. przekonanie, że reklama może być elementem kształtującym krajobraz miejski.

Praktyczny aspekt przygotowania, opracowania i konstruowania uchwały, o której mowa w art. 37a ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, będzie przedmiotem trzeciego bloku wystąpień. Przybliżając podejście partycypacyjne, mające na celu m.in. minimalizację ryzyka wystąpienia konfliktów społecznych przy tworzeniu nowych regulacji, przedstawimy także techniki i narzędzia pracy nad ustaleniem wytycznych do kształtowania przestrzeni publicznych w mieście, odwołując się do przykładów angażowania różnych grup interesariuszy, również w sytuacji sprzeczności interesów pomiędzy nimi.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Seminarium.
Stowarzyszenie Polska Izba Urbanistów, mając na celu dbałość o dorobek stworzony przez samorząd urbanistów oraz wzmacnianie rangi zawodu i wspieranie rozwoju zawodowego urbanistów, kontynuuje cykl spotkań poświęconych kluczowym zagadnieniom związanym z szeroko rozumianym projektowaniem urbanistycznym, planowaniem przestrzennym oraz gospodarką przestrzenną, zainaugurowanych w 2004 roku przez Okręgową Izbę Urbanistów z siedzibą w Warszawie.